KOD ČUDESNIH FOODIJA DARIJE I MIKIJA Babaganush, humus i tzatziki kakve ste teško mogli pojesti i u najboljim restoranima Istoka

|
Autor: Ivan Živković Žika

Ana U. vozi, njena mezimica, kuja Pika, leži iza nas na prostirci preko sjedala i stalno prducka pa svako malo otvaramo prozore jer je smrad nemoguć, baš ujeda. Kad osjeti, viče: “Pika!“. Izvinjava se pa mi objašnjava da Pika u Istri, u njihovom selu Mrgani, pobjegne od kuće pa ode u komšiluk, kod nekih bitangi avlijanera, gdje se ko’ luda najede napoja za svinje te da je sve ovo zbog toga, pošto su taman dan prije iz Istre doputovali u Zagreb. Vozimo se zapadno, prolazimo kroz Brdovec iza Zaprešića, općinu izduženu uz put sve do malog graničnog prijelaza sa Slovenijom. Kad otvorimo prozore zbog smrada Pikinog prdca, učini mi se da čujem klopot konja bana Jelačića i njegove družine iz zaprešićkog banskog dvorca.  Zaprešića tada nije bilo, bilo je Brdovca koji se tresao od tog klopota. Silni ban Josip Jelačić, kako se zna, al’ se u povijesti ne piše, bio je tip prasje naravi i po Brdovcu je upadao u kuće, radio lom i silovao djevojčice s prvim menstruacijama.     

Kad god prijeđem granicu i uđem u Sloveniju, uvijek imam doživljaj da sam iskoračio zapadnije- u uređeniji okoliš, sređenija sela, organiziranije gradove, među ljude blaže naravi. Mnogi mi kažu da je tako bilo i prije, u vrijeme Jugoslavije, da je Slovenija bila uvijek negdje između- jednom nogom u sivom istoku, drugom u šarenom zapadu. Tako se osjećam kad iz Zagreba odem u Ljubljanu, a evo, i čim smo iz Brdovca preko Harmice bez čuvara prešli u Dobovu. Putujemo u selo Bojsno, kod Aninih i Reneovih prijatelja Darije i Mikija. Ana kaže da oni kuhaju bolje i od nje, a ja joj govorim da to nije moguće pa se ona na to smije. Idilična je kuća na padini brežuljka u koju su Darija i Miki prije skoro dvadeset godine preselili iz centra Zagreba. Onda su zajedno imali tvrtku koja se bavila marketingom, a sad su mladi umirovljenici. Pred kućom je sjenica i umjetno jezerce s lopočima i perunikama u kojem su prije plivale dvije ribe: velika jesetra i neka manja, srednje velika, lijepa crvena riba. Jesetra je uginula, kažu da je oboljela, a ovu crvenu je maznula čaplja, šiljastim je kljunom pogodila kao ostima, pa je se njom odletjela i više se nije vratila. Miki (uglavnom) i Darija (pedantnije) obrađuju i vrt koji im rađa skoro pa svo potrebno povrće.

Pika (u prvom planu) i Bloomi (u drugom planu)

Ana grli Dariju i Mikija. Pika skače oko njih, dotrčava im i kuja Bloomi pa onda s Pikom trči u krug oko njihovih nogu pa jure vamo tamo po zelenom i skaču u to divno jezero. Darija i Miki su jedni od najsrdačnijih ljudi koje sam sreo u životu, a Darija se uz to i stalno smije, prirodno i prelijepo. Jako puno su putovali po svijetu, posebno u Indokinu, gdje su išli niz puta, no o pričama s njihovih putovanja Tajlandom, Vijetnamom, Laosom i Kambodži ću vam pisati u idućoj reportaži, kad ću opisati kako su nam pripremili najbolja tajlandska jela koja sam ikad jeo, a sad vam pišem o ovom mom prvom susretu s njima, kad su nam pripremili ručak s nizom libanonskih jela- niti blizu nešto tako dobro nisam pojeo u niti jednom libanonskom restoranu u kojem sam bio u Europi. Trpeza je bila puna jela od kojih su nam Darija i Miki za portal Tri trilje napisali recepte za tri jela, koje donosimo ispod. Fotografije svih jela pak pogledajte ispod recepata u galeriji fotografija.  A pogledajte i divan krajolik njihove idile u Bojsnom te njih dvoje, divnih Darije i Mikija u tome, s jednako divnom Anom U.

BABAGANUŠ S JOGURTOM

  • 2 srednja patlidžana, oko 700 g
  • 3 češnja češnjaka
  • 60 ml ekstra djevičanskog maslinovog ulja
  • 60 ml grčkog jogurta ili labnea
  • 2 žlice tahini paste (mljevene sjemenke sezama)
  • 2 žlice soka od limuna, svježe iscijeđenog
  • 1/2 žličice soli, više ili manje po ukusu
  • 2 žlice sjemenki nara ili roza papra, po želji
  • 1 žlica nasjeckane svježe mente

Nožem ili vilicom probodite patlidžane na nekoliko mjesta.  Pecite ih direktno na plinskom plamenu ili na električnoj ploči, okrećući svakih nekoliko minuta, dok ne omekšaju i dobiju crnu, reš pečenu kožu. To će im dati fini okus po dimu. U međuvremenu, u manjoj tavi (tako da ulje potpuno prekriva češnjak) zagrijte maslinovo ulje i češnjak na srednjoj temperaturi, dok ne počne lagano cvrčati oko češnjaka. Odmah smanjite na najnižu temperaturu i lagano pržite 20-30 minuta, dok češnjevi ne omekšaju, postanu mekani i dobiju zlatnu boju.

Izvadite češnjak iz ulja i ostavite da se ohladi.

Kad su patlidžani potpuno pečeni, pažljivo ih otvorite (izlazi vruća para) i ostavite da se ohlade.

Očistite mekano meso patlidžana od kore i stavite ga u cjedilo. Uklonite grube i tamne sjemenke. Ne brinite ako vam malo pougljenjene kožice uđe u pulpu – to će dodati okus dima.

Posolite i ostavite 20 minuta da otpusti višak vode.

Pečenoj pulpi dodajte češnjak, ( pečeni češnjak je kremaste strukture ) 2 žlice maslinovog ulja u kojem ste pržili češnjak, grčki jogurt ili labneh, tahini i limunov sok.

Vilicom zgnječite i miješajte smjesu dok ne postane kremasta i dobro izmiješana. Nemojte koristiti blender jer ćete u dobiti prerijetku teksturu. Probajte i po svom ukusu sada možete dodati sol, bijeli papar, još soka od limuna.

Žlicom napravite udubinu u umaku i na vrh pokapajte preostalo maslinovo ulje s češnjakom. Babaganuš poslužite na sobnoj temperaturi ili ohlađen, ukrašen plodovima nara ili prstima izmrvljenim roza paprom i svježom mentom. Možete ga čuvati u poklopljenoj posudi u hladnjaku 3-5 dana.

Babaganush

HUMUS

  • 450g sušenog slanutka, namočenog u hladnoj vodi preko noći
  • 1 žličica sode bikarbone
  • 4-5 kockica leda
  • 1/4 šalice tahinija
  • 2 režnja češnjaka, naribana
  • sok od 1 limuna
  • morska sol i svježe mljeveni papar

Ocijedite slanutak, stavite ga u lonac i prelijte hladnom vodom. Dodajte sodu bikarbonu i stavite da zakuha. Kuhajte na laganoj vatri dok slanutak ne omekša. S vremena na vrijeme skinite pjenu s vrha vode.

Slanutak ocijedite i jedan manji dio slanutka u komadu ostavite sa strane. Preostali slanutak izmiksajte u multipraktiku, obavezno stavljajući jednu po jednu kockicu leda unutra (koliko go vam to zvučalo čudno.). Ova metoda proizvodi prekrasno glatku teksturu i čini humus gotovo bijelim.

Prebacite izmiksani slanutak u zdjelu, umiješajte tahini (ako volite manje orašasti okus, upotrijebite ga manje), češnjak i limunov sok te začinite.

Na vrh stavite cijele slanutke koje ste sačuvali i sve prelijte i ekstra djevičanskim maslinovim uljem.

S lijeva na desno: đađik, tzatziki i humus

TZATZIKI OD TIKVICA

  • 3 žlice maslinovog ulja
  • 4 manje tikvice, narezane na sitne komade
  • 1 žlice svježeg lišća timijana
  • 1/2 šalice preko noći ocijeđenog grčkog jogurta
  • 3 žlice soka od limuna
  • 2 češnja češnjaka, sitno naribana ili nasjeckana
  • mljevena morska sol i svježe mljeveni papar
  • 2 žlice lagano prženih pinjola

U tavi zagrijte maslinovo ulje. Tikvice lagano pirjajte uz stalno miješanje, a dodajte im i svježi timijan. Gotovo je za 5 do 6 minuta. Skinite s vatre i ostavite ih da se ohlade.

Ohlađene tikvice, ocijeđeni jogurt, limunov sok i češnjak pomiješajte i začinite. Poslužite prelivene preostalim maslinovim uljem i sve pospite pinjolima.