Anine lazanje od luka možda ne bi bile po guštu mrzovoljnom Garfieldu, al’ zato ih obožava njen šogor

|
Autor: Ana Ugarković

Oduvijek volim lik Garfielda, izmišljenog mačka i glavnog lika istoimenog stripa Jima Davisa, prikazanog kao lijenog, debelog, ciničnog, uglavnom sebičnog mačora, najpoznatijeg po svojoj ljubavi prema lazanjama i pizzi, kavi i spavanju, mržnji prema ponedjeljcima, veterinaru i vježbanju.

Garfieldova biografija ide ovako nekako: rođen je 19. lipnja 1978. godine (na dan kada je objavljen prvi Garfield strip), u kuhinji talijanskog restorana “Mamma Leoni”. Kao mačić, Garfield razvija ljubav prema lazanjama, koje postaju njegova omiljena hrana. Zbog njegovog ogromnog apetita, vlasnik restorana mora birati između toga da se riješi Garfielda ili zatvori restoran pa Garfield završava u trgovini kućnim ljubimcima, od kuda ga Jon Arbuckle usvaja 19. kolovoza 1978.

Nedavno sam ga gledala I naravno, podsjetio me da već neko vrijeme nisam pripremala lazanje.

Lasagne u talijanskoj kuhinji su zapravo oblik tanke tjestenine, velikih kvadrata ili pravokutnika, napravljenog od brašna i jaja na sjeveru Italije ili samo od semoline (krupno mljevenog brašna od durum pšenice) na jugu Italije.

Najčešće se naziv lasagne u Italiji, a pogotovo u Americi, ipak koristi za jelo tipično u emilijansko-romanjolskoj kuhinji, napravljeno od tjestenine s jajima koja se kuha, a zatim slaže u slojeve s mesnim raguom i bešamelom, da bi se na kraju sve zapeklo u pećnici .

Ja skoro uvijek radim svoje tijesto i najčešće umjesto mesnog ragua koristim povrće koje je u sezoni. Lazanje od luka su jedno od omiljenih jela mog šogija Ranka pa su zbog toga jedna od češćih verzija. Lazanje jako volim raditi i s gljivama, pogotovo s vrganjima kad su u sezoni. Gljive prije slaganja s tijestom i sirom (u varijanti s gljivama najčešće koristim samo sir, bez bešamela) i stavljanja u pećnicu, prvo kratko popržim (s malo češnjaka ili bez) na maslinovom ulju.

Lazanje s lukom
(za 4 osobe)

Tijesto:

  • 300 g glatkog brašna
  • 3 jaja
  • Sol
  • 1 žličica maslinovog ulja

Stavite brašno i sol u kuhinjski robot i kratko promiješajte. U zdjeli promiješajte jaja s maslinovim uljem. Na brašno dodajte jaja i miješajte dok se ne stvore krupne mrvice, koje se, kad se skupe među  prstima, spajaju u tijesto. Ako je tijesto previše suho, dodajte malo vode, a ako je previše ljepljivo, dodajte malo brašna.
Izvadite tijesto iz robota, kratko ga mijesite i zamotajte u plastičnu foliju. Ostavite ga da “odmara” najmanje 30 minuta.

Pladnjeve ili radnu površinu za odlaganje razvaljanih listova tijesta prvo pospite brašnom.

Za valjanje tijesta treba vam stroj za tjesteninu. Odsijecite komad tijesta širine od otprilike 2,5 cm i provucite ga kroz najširi otvor na stroju. Presavijte taj komad tri puta (kao pismo) i ponovno ga provucite kroz najširi otvor. Ponovite ovaj postupak još jednom. Zatim postupno smanjujte postavke na stroju, dok ne dobijete vrlo tanak komad tijesta. Izrežite ga na otprilike 20 cm dužine za pojedinačne lazanje ili ostavite dulje, ako radite lazanje u jednom velikom plehu.

Bešamel umak:

  • 350 ml mlijeka
  • 45 g maslaca
  • 25 g glatkog brašna
  • ¼ žličice morske soli
  • ¼ žličica ribanog muškatnog oraščića
  • 45 g svježe naribanog parmezana (Parmigiano Reggiano)
  • 200 g stracchino sira (narezanog na male komadiće) ili 120 g mascarponea

Zagrijte mlijeko do vrenja. U drugom loncu na laganoj vatri otopite maslac. Dodajte brašno i promiješajte kuhačom ili pjenjačom, dok smjesa ne postane glatka. Nastavite miješati oko dvije minute, pazeći da brašno ne potamni.

Polako ulijevajte vruće mlijeko u smjesu maslaca i brašna, neprestano miješajući pjenjačom, da ne nastanu grudice. Kuhajte na laganoj vatri dok se bešamel ne zgusne. Dodajte sol i muškatni oraščić po ukusu, promiješajte i maknite s vatre. Umiješajte parmezan i stracchino (ili mascarpone). Ostavite sa strane.

Lazanje s gljivama

Nadjev:

  • 7 žlica neslanog maslaca
  • 1 kg luka srebrenca, prepolovljenog po dužini i narezanog na tanke ploške
  • Sol I svježe mljeveni papar
  • 1 žlica listića svježeg timijana

Polako otopite maslac u velikoj tavi. Dodajte luk, sol i timijan te pirjajte na laganoj vatri dok luk ne omekša i lagano se karamelizira, 30 – 45 minuta. Ostavite da se ohladi.

Slaganje lazanja:
Ako radite pojedinačne lazanje, obložite pleh papirom za pečenje. Na papiru tanko razmažite malo bešamela i smjese sira (najbolje s lopaticom). Stavite jedan list lazanja na svaki sloj smjese. Rasporedite tanak sloj bešamela po tijestu, zatim sloj luka i obilno pospite parmezanom.

Položite drugi list tijesta i ponovite postupak s bešamelom, lukom i parmezanom. Možete nastaviti slagati slojeve dok imate sastojke, ali tri sloja su obično dovoljna. Na vrh, uz parmezan i bešamel, dodajte i male komadiće maslaca.

Zagrijte pećnicu na 200°C.

Pecite lazanje oko 20 minuta, dok vrh ne postane zlatno smeđi, a nadjev ne počne lagano mjehuriti.

Prije posluživanja stavite da se malo ohladi. Možete poslužiti s komadićima sušenih rajčica i svježim listovima rukole ili bilo kojom salatom.