PETRAČ&BEROŠ ORGANIZACIJA “Mali voli Karizmu”
Uhićenje dojučerašnjeg ministra zdravstva Vilia Beroša bilo je, naravno, spektakularno. Ono je pružilo svu moguću medijsku atraktivnost i užitak javnog praćenja, gledanja i, doneklog čitanja, lajkanja i komentiranja naravno, a onda, dan nakon: korespodencija dogovaranja shema namještanja javnih natječaja i podmićivanja, koju su osumnjičeni, potpuno opušteni i bahati, dogovarali preko raznih mreža mobitelskog komuniciranja, WhatsAppa i Signala, a koja je iz istražnog spisa organa gonjenja ili pak osoba branjenja, završila u javnom prostoru, dali su dodatni šlagvort svima. Ni mi nismo imuni na ovu priču, pošto se u inkriminirajućim i objelodanjenim porukama u tiskovinama i webovinama između osumnjičenih u ovoj aferi spominje vino Karizma vinarije Petrač.
Ministra Beroša osumnjičeni u porukama nazivaju Mali. U jednoj od poruka između Hrvoja Petrača i Tome Pavića iz HZZO-a, koji je u jednom dijelu, prema porukama objavljenim u medijima, bio spona između Petrača i ministra Beroša, Petrač piše Paviću:
„Sve što je Osijek poslao, poslala je Vinogradska, ajde neka Mali više odobri do njega je“.
Pavić odgovara, dijelom u šifri, a dijelom prema Petračevom vinu određeno: „Sutra ide potraga psima po njegovom dvorištu. On nije kočničar, voli Karizmu.“
Tako je Petračeva Karizma dobilo slučajnu reklamu, slično kako je onomad, kad je uhićen Ante Gotovina u Španjolskoj, dobilo vino vinarije Marques de Caceres, čija se butelja našla za generalovim stolom u restoranu na snimci specijalne policijske postrojbe prilikom uhićenja.
Butelja Karizme od Petrač vinarije je crveno vino, kupaža sačinjena od 70 % cabarnet cuvignona i 30 % merlota. Klasificirano je kao vrhunsko vino, prodaje se uglavnom HoReCa kanalom, što znači da ide u hotele, restorane i kafiće, njegova nabavna cijena je 17 eura, a nešto ide i u reatil, gdje mu je cijena 20 eura . Karizma je tkz. bordoški tip kupaže, no zagorski teroar Karizme ne pruža izrazitost ovih teških sorta kakve su u Bordeauxu. Petrač je prvi koji se uopće usudio ove sorte saditi u Zagorju, pošto se smatralo da je brdovito područje Hrvatske pogodno samo za bijela kisela vina. Jedino su prije Petrača u brdovitoj hrvatskoj od crvenih vina radili pinot noir, koje je lakše vino. Petračeva Karizma je napravljena iz vinograda zasađenih na sunčanim stranama brdovitog Zagorja, a klimatske promjene i veće prilike sunčanih dana tim sortama idu u prilog. Karizma nema odlike crvenog teškaša, lagano je vino za te sorte, no jako je skladno urađeno.