TAČ OF NATURAL Najbolja prirodna vina u jedinom radnom ponedjeljku restorana Tač
Restoran Tač radi cijele godine, izuzetak su samo ponedjeljci kada Miletići i njihov tim kratko predahne. No od ta 52 ponedjeljka u godini, jedan je u svakome pogledu izuzetan, ovaj 18. studenog, kada će se u Taču predstaviti i piti najbolja prirodna vina koja spadaju u sam vrh te svjetske scene.
Upravo je restoran Tač sjajno odabrano mjesto za ovu predstavljanje prirodnih vina, pošto važi za najbolji tradicijski hrvatski restoran. Znalci su uz to, Tač prepoznali i kao vinski restoran, onaj u kojem se vodi posebna briga oko izbora vina, njegove prezentacije i, u konačnici, potrage za ukupnim gastronomskim skladom, kako se to u vinskom svijetu danas kaže: “Food and wine pairing”.
Ni sami Miletići ne mogu precizno odrediti veličinu vinske karte u svom restoranu jer se ona iz tjedna u tjedan nadopunjava. Na Tačovoj vinskoj listi jedan dio odaje i osobne vinske sklonosti Tihomira Miletića. Tač je među prvima prepoznao trend takozvanih jantarnih, odnosno maceriranih vina. Trend kojim su slovenski pioniri krajem prošloga stoljeća iznenadili vinski svijet, upravo je u Taču stekao prvu sljedbu kod nas. Vina u kojima se traži da je priroda ultimativni vinar, Tihomir je od početka tog trenda dijelio s našim zajedničkim prijateljem, Mladenom Šogorićem, velikim vinoljupcem, trgovcem i promicateljem osobitih vina. Godinama je prezentirao svaku novu berbu izuzetnim etiketama, a najuglednijim vinarima nije bio samo promotor u Hrvatskoj nego iznad svega prijatelj.
Fenomen ovog segmenta vinske scene po mnogo čemu je bio izniman, počevši od imena- jantarna vina, macerirana vina i orange vina. Sklonost takozvanom prirodnom pristupu, „od vinograda do podruma“, iznjedrila je i naziv prirodna vina koji se doduše potpuno ne preklapa s intenzivno maceriranim vinima.
Najpreciznija odrednica što su to prirodna vina je ona od Saše Špiranca:
“U podrumu je zabranjena upotreba selekcioniranih kvasaca, udio sulfita je dva do tri puta smanjen u odnosu na zakonske norme, sasvim je limitirana upotreba enoloških sredstava poput bakterija za malolaktičnu fermentaciju ili preparata za popravljanje boje i bistrine. Pokret prirodnih vina nastao je iz želje da se vina budućnosti što više približe autentičnom, a što više udalje od enološki i agronomski manipuliranog.”
Ovakav pristup, mora se priznati, ponekad je bio i paravan za nemušte vinare, narodski rečeno: prodavače magle. Vina na granici tehnički neispravnih pokušavali su, i još uvijek se trude, zamaskirati tim maglovitim pridjevom prirodnog. Upravo je zato u ponedjeljak 18. studenog u Taču prava prigoda da se prepoznaju neupitne vrijednosti ove scene. Tihomir i Mladen još uvijek ne žele odati konačni popis vinara, no očekuje se i dolazak nekih uglednika koji rijetko pohode vinske manifestacije.
Kako je Tač mjesto domaćinskog ugošćavanja, tako će i ovaj ugođaj biti neposredan, nimalo uštogljen. Salon je zato primjeren naziv ovog događanja, a Tač će svakako biti i Touch, kako se semantički poigralo u nazivu: Tač of Natural, Salon prirodnih vina i fine hrane.